Płock na szóstkę

"Płock na szóstkę"

Przez kilka miesięcy w ramach programu "Płock na szóstkę", organizowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną, uczniowie IVc zwiedzali miasto i w pocie czoła tworzyli swoją kronikę. Opisywali zabytki, swoje wrażenia, zbierali zdjęcia i wyszukiwali ciekawostki. W środę 27 czerwca na Starym Rynku mistrzowie kronikarstwa zostali nagrodzeni.

W projekcie PLOTu udział wzięło aż 347 dzieci - klas czwartych. Uczniowie wizytowali w Muzeum Mazowieckim, katedrze, Muzeum Diecezjalnym i domu Władysława Broniewskiego. Odbyli spacer ulicami Płocka i wzięli udział w grze harcerskiej zorganizowanej przez Hufiec ZHP. Owocem tych wypraw miały być kroniki zawierające odczucia i przemyślenia uczestników zabawy. 17 dzieł stanęło do konkursu.

Pierwsze miejsce oraz nagroda w wysokości 1,2 tys. zł przypadły dzieciom właśnie z klasy IVc naszej szkoły.

Jak wygląda zwycięska kronika? Jest wielka! Pod wyszywaną okładką kryje się kilkadziesiąt stron zawierających zdjęcia, opisy wrażeń z wycieczek, a nawet listy i prace plastyczne uczniów. Po spotkaniu z przedstawicielem płockiego rycerstwa dzieci własnoręcznie zanotowały: "Zaprosiliśmy rycerza Maćka z naszego płockiego Bractwa Rycerskiego. Opowiedział on nam swoją historię, jak został rycerzem i pokazał elementy ubioru i zbroi rycerskiej. Mogliśmy podnieść miecze i tarcze, choć było to trudne,
bo są bardzo ciężkie. Julka natomiast dowiedziała się, że niewieście nie wolno dotknąć ostrza rycerskiego, bo pęknie. Kilku chłopców od razu zapisało się do bractwa. Kto wie, może kiedyś zobaczymy ich w średniowiecznych strojach".

plock na 6 1
plock na 6 5