Biblioteka szkolna

W naszej szkole od września 2007 roku działa jedna biblioteka utworzona w wyniku połączenia działających wcześniej dwóch mniejszych bibliotek wraz z czytelnią. Posiadamy bogaty księgozbiór liczący około 15.000 woluminów, zbiory audiowizualne i multimedialne. Biblioteka szkolna jest dostępna dla uczniów w trakcie lekcji, a także po zakończeniu ich zajęć od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.
W czytelni uczniowie mają dostęp do pięknie wydanych, kolorowych i ciekawych albumów, atlasów, encyklopedii i słowników. Chętnie korzystają również z czasopism takich jak: "Victor Junior ", "Świat wiedzy", "Płomyczek" itp.
Biblioteka organizuje konkursy wewnątrzszkolne i międzyszkolne, jak również bierze udział w konkursach organizowanych przez różne instytucje w mieście. W celu promowania czytelnictwa wśród dzieci wystawiane są inscenizacje okolicznościowe dotyczące ulubionych autorów, bajek, wierszy... Uczniowie klas pierwszych są uroczyście przyjmowani w poczet czytelników biblioteki szkolnej podczas tzw. "Pasowania na czytelnika". Prowadzimy również kronikę biblioteki, w której rejestrowane są wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia biblioteki. Uczniowie mają wolny dostęp do regałów z książkami i mogą liczyć na dobre rady przy wyborze lektury dla siebie. W bibliotece panuje miła i serdeczna atmosfera, każde dziecko może tu przyjść, aby w ciszy i spokoju odrobić lekcje, rozszerzyć wiadomości na temat swojego hobby, czy po prostu poczytać książkę.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

Od stycznia 2008 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.
ICIM to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą "Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych".
Dzięki inicjatywie dyrektora naszej placówki, pana Jarosława Kalaszczyńskiego, wypełniliśmy deklarację przystąpienia do tego projektu, spełniliśmy wymagania dotyczące między innymi przygotowania szkoły od strony technicznej i zorganizowaliśmy stanowiska komputerowe. Po niecierpliwym oczekiwaniu otrzymaliśmy cztery komputery i jedno wielofunkcyjne urządzenie sieciowe (skaner, drukarka i kopiarka) oraz potrzebne urządzenia sieciowe. Na komputerach zainstalowano oprócz systemów operacyjnych pakiet Microsoft Office 2007, program zabezpieczający przed wyświetlaniem stron internetowych zawierających treści niepożądane (Opiekun Ucznia) oraz edukacyjne oprogramowanie: multimedialne encyklopedie, słowniki, i atlasy PWN.
Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Szkole Podstawowej nr 18 służy przede wszystkim do celów edukacyjnych. Użytkownicy mogą poszukiwać w Internecie lub w encyklopediach multimedialnych informacji potrzebnych do wykorzystania na lekcjach i poza nimi. Mogą też tworzyć własne dokumenty i prezentacje oraz korzystać z dostępnych w bibliotece programów edukacyjnych.
Szczegółowe zasady korzystania z Centrum przedstawia dostępny w czytelni regulamin, z którym każdy użytkownik musi się zapoznać. Rolę opiekuna Centrum pełni pani Maria Strzegowska.
Dzięki powstaniu ICIM uczniowie i inni użytkownicy mają w czytelni zapewnione doskonałe warunki do nauki, pracy samokształceniowej i rozwoju zainteresowań.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!