Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku im. Jana Zygmunta Jakubowskiego

Aktualności

Święto Wojska Polskiego

dodano: 2023-08-22

Dla lokalnych patriotów sierpień jest miesiącem wyjątkowym, obchodzimy wówczas Święto Wojska Polskiego oraz 103. rocznicę  obrony Płocka przed bolszewikami. Władze miasta przygotowały w związku z tym szereg uroczystości, byśmy wspólnie mogli upamiętnić bohaterstwo żołnierzy i płocczan, którzy z odwagą i determinacją stanęli do walki z nieprzyjacielem.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku aktywnie uczestniczyli w miejskich uroczystościach. 15 sierpnia 2023 roku delegacja pod opieką p. Ewy Piotrowskiej oraz p. Magdaleny Michalskiej złożyła hołd wszystkim walczącym za naszą ojczyznę. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez biskupa płockiego – Szymona Stułkowskiego w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP, złożyli kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza, a następnie Amelia Zawodniak, redaktor naczelna miesięcznika szkolnego ,,Osiemnastka”, przeprowadziła wywiad z p. Andrzejem Nowakowskim, prezydentem Płocka. Rozmowa była doskonałą okazją, by dowiedzieć się, w jaki sposób władze miejskie zachęcają nas do poznawania historii kraju, a zwłaszcza dziejów Płocka i jego bohaterskich obrońców.

Dzień dobry!

Nazywam się Amelia Zawodniak, jestem uczennicą Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku i redaktor naczelną szkolnego miesięcznika „Osiemnastka”. Miałam już przyjemność rozmawiać z Panem Prezydentem 11 listopada 2021 r., kiedy zgromadziliśmy się w tym samym miejscu, by uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiaj mamy kolejne ważne święto i z tej właśnie okazji chciałbym prosić Pana o udzielenie krótkiego wywiadu do naszego miesięcznika.

 Super!

1.   Panie Prezydencie, obchodzimy dzisiaj wyjątkowe święto - Święto Wojska Polskiego. W całym kraju mieszkańcy miast gromadzą się w ważnych historycznie miejscach, by oddać hołd walczącym o wolność naszego kraju i podziękować współczesnym obrońcom. Nasze miasto co roku aktywnie włącza się w organizację obchodów Święta Wojska Polskiego, podobnie jest i dzisiaj. Panie Prezydencie, jakie uroczystości i imprezy urząd naszego miasta zaproponował na dzień dzisiejszy?

 Dzisiaj to właśnie ten moment najważniejszy, szczególnie oddanie hołdu obywatelskim obrońcom Płocka. Tu pod odwachem, w miejscu, które dla płocczan jest szczególne, ponieważ znajduje się tutaj, gdzie nastrój bitewny, który wzniósł poczucie bezpieczeństwa Polaków. Natomiast kolejne uroczystości będą miały miejsce 17, 18 i 19 sierpnia. 17 przy pomniku, przy kopcu harcerzy, przy ulicy Targowej. Harcerze będą wspominać swoich rówieśników, którzy polegli w obronie Płocka. 18 będą też na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, a 19 - rekonstrukcja obrony Płocka.

 2.   Bardzo atrakcyjnymi, szczególnie dla młodych ludzi, lekcjami historii są rekonstrukcje rozmaitych wydarzeń historycznych. Z dumą możemy stwierdzić, że nasze miasto dba, abyśmy mogli w takich wydarzeniach uczestniczyć. Panie Prezydencie, co mógłby Pan powiedzieć o zaplanowanej na 19 sierpnia inscenizacji obrony Płocka?

 Ta inscenizacja będzie szczególna, pierwsza tak duża, na lotnisku. Kilka lat wcześniej odbywały się podobne rekonstrukcje, tu na starym mieście, natomiast ta jest przygotowana ze względu na stowarzyszenia, które widać, że było obecne także w postaci (wolnego lub szkolnego) pocztu sztandarowego oraz przez specjalistyczną firmę, więc zapraszam, tam na lotnisku będą różnego rodzaju pokazy, będzie możliwość także do zobaczenia uzbrojenia i dzisiejszego, i tego historycznego, a także - jak powiedziałem - ta rekonstrukcja wydarzeń sprzed ponad 103 lat, które działy się w sierpniu 1920 w Płocku.

 3.   Nasze miasto wspaniale się rozwija, staje się nowoczesne i atrakcyjne dla młodych ludzi. Panie Prezydencie, w jaki sposób zachęciłby Pan młodzież do poznawania i kultywowania lokalnych tradycji?

 Przed wszystkim trzeba uczyć się wspólnie i to od najmłodszych lat. Dla czwartoklasistów PLOT przygotowuje specjalny program poznawania Płocka na szóstkę, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie, ale później także jest wiele różnego rodzaju przedsięwzięć organizowanych przez miasto, proponowanych przez stowarzyszenia lokalne, organizacje i warto także przy okazji różnego rodzaju uroczystości poznawać historię Płocka, ale także angażować się w jej codzienność.

 Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas i interesującą rozmowę. Pozwolimy sobie opublikować ją na łamach „Osiemnastki”, a jako pamiątkę naszego ostatniego spotkania pragniemy ofiarować Panu numer miesięcznika szkolnego z udzielonym przez Pana wywiadem.

 Bardzo, bardzo dziękuję i pani redaktor, i koleżance. Dziękuję bardzo opiekunom również, że wytrwaliście podczas tych uroczystości. Nie zemdlejesz?

 Nie, nie

 To dobrze.

 Dziękujemy serdecznie.

 Ja bardzo, bardzo dziękuję i do zobaczenia!