Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku im. Jana Zygmunta Jakubowskiego

Aktualności

Narodowe Święto Niepdległości

dodano: 2021-11-24

   11 listopada 2021 roku obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej, jak co roku, zorganizowane zostały w naszym mieście uroczystości, w których udział wzięła redakcja ,,Osiemnastki", miesięcznika redagowanego w SP 18 w Płocku.

   Patriotycznym akcentem naszej obecności było złożenie kwiatów przy Płycie Nieznanego Żołnierza, zaś dziennikarskiej tradycji uczyniliśmy zadość, prosząc o rozmowę Pana Andrzeja Nowakowskiego, Prezydenta Miasta Płocka.

   Plonem spotkania jest wywiad, którego udzielił nam Gospodarz uroczystości. Oto on:

    Dzień dobry,

nazywam się Amelia Zawodniak, jestem redaktor naczelną ,,Osiemnastki”, miesięcznika redagowanego w Szkole Podstawowej nr 18 w Płocku. Chociaż jesteśmy młodą redakcją, staramy się relacjonować ważne wydarzenia, które dotyczą lokalnej społeczności, być wszędzie tam, gdzie dzieje się cos ważnego. Dzisiaj przyszliśmy na Stary Rynek, by upamiętnić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Panie Prezydencie, czy zechciałby Pan chwilę z nami porozmawiać?

Tak, oczywiście. Miło Was tu dzisiaj widzieć.

   Święto Niepodległości jest szczególnym dniem dla każdego Polaka, bowiem przypomina nam, jaką wartością jest wolność, a jaką niedolą może być niewola. Jesteśmy tutaj, by wyrazić swoje patriotyczne uczucia, poczuć atmosferę jedności, zarówno narodowej, jak i lokalnej.

   Panie Prezydencie, co czuje Pan, kiedy widzi te tłumy, biało – czerwone flagi, słyszy słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego”?

   Czuję przede wszystkim radość i dumę z tego, że jesteśmy tu razem, że jesteśmy Polakami i możemy świętować odzyskanie niepodległości w wolnym kraju.

    Niedawno uczestniczyliśmy w ,,Grze miejskiej”, wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy ważne dla naszego miasta i kraju miejsca, spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami. To wspaniałe, że Płock ma tak bogatą historię, malownicze położenie i swoich bohaterów. Na które z lokalnych wydarzeń chciałby Pan szczególnie zwrócić naszą uwagę?

     Jeśli mówimy o historii, to oczywiście 1920 rok. Jest to bardzo ważne wydarzenie świadczące o naszej tożsamości. O tym, że jako mieszkańcy Płocka potrafiliśmy zjednoczyć się, broniąc naszego miasta przed bolszewikami.

     W maju obchodziliśmy 70. rocznicę powstania Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Z tej okazji odwiedziliśmy placówkę i przeprowadziliśmy bardzo obszerny wywiad z jej dyrektorem – Panem Krzysztofem Kelmanem. Wiele się wtedy dowiedzieliśmy nie tylko o zwyczajach zwierząt, sposobach ich pozyskiwania, ale również o historii ogrodu.

      Panie Prezydencie, czy możemy liczyć na dalszy rozwój naszego ZOO?

      Oczywiście, ZOO będzie się na pewno bardzo rozwijało w najbliższych latach.

      W czerwcu odwiedziła naszą szkołę Pani Profesor Jagoda Jakubowska – Opalińska, córka patrona SP 18 w Płocku – Pana Profesora Jana Zygmunta Jakubowskiego. Opowiedziała nam  między innymi o dzieciństwie i głębokim związku Pana Profesora z płocką ziemią. Jakich wielkich synów zrodziła jeszcze nasza mała ojczyzna?

     Oj, bardzo wielu! Mnie szczególnie bliski jest Władysław Broniewski – wybitny  poeta, twórca, który uczył się w szkole, w której ja również się uczyłem, czyli w płockiej Jagiellonce.

    W naszym mieście ostatnio wiele się zmieniło, jest ładniejsze, nowocześniejsze, bardziej przyjazne środowisku. Wciąż jednak patrzymy z nadzieją na nowe inwestycje. Jestem młodym sportowcem, bramkarzem Szkółki Płock i marzę, by treningi mogły się odbywać w nieco lepszych warunkach, by Orliki miały równą powierzchnię, żeby było ich więcej. Czy możemy na to liczyć?

    Na razie budujemy stadion, ale powstają także kolejne boiska. Za chwilę będziemy mieli boisko przy Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości, a w przyszłym roku przy Ekonomiku.

    Dzisiaj mamy narodowe święto. Za chwilę zostaniemy poczęstowani gęsiną,                     co również wiąże się z polską tradycją kulinarną. Jakie potrawy naszej kuchni smakują Panu najbardziej?

    Ojej, to ciekawe! Najbardziej smakują mi barszcz ukraiński i pierogi ruskie, ale oczywiście - jak najbardziej - schabowy z kapustą. Też jest smaczny.

    Moje kolejne pytanie dotyczy dojazdów do Płocka. Mieszkam w Grabinie i codzienne powroty ze szkoły autobusem są nieco kłopotliwe. Problemem jest to, że autobusy kursują tam tylko w sezonie letnim. Czy jest szansa na zmianę tego?

     Oczywiście, istnieje taka szansa, ale to  jest o tyle skomplikowane, że prezydent odpowiada za komunikację miejską w Płocku. Jeżeli są autobusy poza miasto, to musi być w tym momencie porozumienie z wójtem gminy, tu akurat  - w twoim przypadku - gminy Łąck. Jeśli wójt z gminy Łąck będzie chciał, żeby tam autobusy również  kursowały, to musimy się porozumieć i będziemy tę komunikację organizować.

     Panie Prezydencie, dzisiejsze spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Czy możemy prosić Pana o autografy, by cieszyć się tą chwilą jeszcze bardziej?

Oczywiście, to będzie dla Oli i całej redakcji.

     Panie Prezydencie, serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i interesującą rozmowę. Na pamiątkę dzisiejszego spotkania chciałabym wręczyć Panu w imieniu Redakcji kilka numerów miesięcznika ,,Osiemnastka” i zachęcić do przeczytania wywiadów z Panem Dyrektorem Krzysztofem Kelmanem i Panią Profesor Jagodą Jakubowską – Opalińską.

       Bardzo Wam dziękuję, na pewno przeczytam. Obiecuję! Miło, że przyszliście. Zapraszam na gorącą gęsinę i wspólne świętowanie. Wszystkiego dobrego!

 

                                                    Zespół redakcyjny Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku