Wycieczka do Gdańska

dodano: 2024-04-26

23 kwietnia uczniowie z klasy 7c, 6b i 6d wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdańska, by wzbogacić swoją wiedzę o II wojnie światowej.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie miejsca symbolu- Westerplatte. Polska Składnica Wojskowa to ważny pomnik dla każdego Polaka. To tu o godzinie 4:45 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa.
Oczywiście nie odmówiliśmy sobie krótkiego spaceru nad brzegiem Bałtyku. Towarzyszyło nam słońce i kojący szum morskich fal.
Duże wrażenie wywarło na nas Muzeum II Wojny Światowej i jego serce, czyli wystawa główna zlokalizowana 14 m pod ziemią. Tę niezwykłą wystawę zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Pan Wojtek opowiadał o tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1945, ich genezie i skutkach, ofiarach i sprawcach, bohaterach i zwykłych ludziach. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć niezwykłych eksponatów, np. maszyny szyfrującej Enigma, czołgów T-34, Sherman, repliki bomby atomowej Little Boy, fajki Józefa Stalina.
Zwiedzanie Gdańska zakończyliśmy krótkim spacerem brzegami Motławy. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Płocka.