Literackie Boże Narodzenie

dodano: 2023-12-19

Tajemnica świąt rozpromienia serca i czyni grudzień wyjątkowym miesiącem w roku, dla wielu – najpiękniejszym. Zapach choinki, woń pierników, kolorowe światełka zdobiące domy i ulice sprawiają, że ulegamy czarowi bożonarodzeniowej tradycji. O świętach można mówić, ale warto też pisać, bo przecież każde dziecko czeka na starszego pana w czerwonym kubraku.

Któż z nas nie pisał choćby raz listu do św. Mikołaja, by prosić go o spełnienie marzenia? Takie właśnie zadanie stanęło przed uczestnikami konkursu literackiego ,,Nasze Boże Narodzenie”, który zorganizowany został przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.

Celem konkursu było propagowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni, pobudzanie twórczej aktywności, zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką oraz rozwijanie zdolności literackich. Uczestnicy mogli przedstawić pracę literacką w wybranej kategorii: wiersz, opowiadanie lub list do św. Mikołaja.

Naszą szkołę reprezentowała Nadia Łukowska z klasy VII a.  Praca młodej pisarki zyskała uznanie jury, które przyznało jej II miejsce.

Nadia w swym pięknym liście zaprezentowała własną wizję świąt i ich symboli. ,,Święty Mikołaj – jak pisała – to nie osoba, ale prawdziwy duch Bożego Narodzenia. To magia, która ogarnia nas wszystkich, to wzajemna życzliwość i ciepło, którego wypatrujemy w oczach naszych bliskich. To uśmiechy i serca przepełnione radością”. Świąteczne podarunki natomiast ,,to nie rzeczy, ale serca, które otwieramy przy ich wyborze”.

Nadio, serdecznie gratulujemy! Niech Twoje mądre słowa wypełnią każdemu z nas nadchodzący czas.

WESOŁYCH ŚWIĄT!