8c w Książnicy Płockiej

dodano: 2024-03-18

13 marca klasa 8c odwiedziła Książnicę Płocką i wystawę „Wszyscyśmy z tych ksiąg dwunastu. 190. rocznica wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza”.

Duże wrażanie na uczniach zrobiła sala kolumnowa, która przybrała romantyczny charakter, upodabniając się do saloniku, w którym mieszkańcy Soplicowa pijali kawę, bo „Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju”. Był też kącik, w którym poeta mógłby pisać swe dzieło. Swych sił w starciu z oryginalnymi stalówkami i atramentem próbowali również nasi uczniowie. Chętni mogli poczuć się jak bohaterowie lektury, przebierając się w szaty z epoki powstania naszej epopei narodowej!

Najważniejsza była jednak kolekcja Krystyny Warachowskiej z Torunia, która obejmuje ponad 270 wydań „Pana Tadeusza” od 1858 roku do współczesności.

Wśród zbiorów mogliśmy zobaczyć m.in. pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” na ziemiach polskich – to warszawska edycja z 1858 roku, mocno okrojona przez cenzurę. Wydania ilustrowane przez Andriollego, Stannego, Gronowskiego, Wilkonia, Szancera.

Materiałów, do których zwiedzający mają swobodny dostęp jest więcej, warto więc przyjść, by przekonać się na własne oczy! Naszej młodzieży podobało się ogromnie, a nietypowa lekcja języka polskiego i historii pomogła utrwalić najważniejsze informacje dotyczące jakże ważnej lektury. 😊