Zwiedzanie Małachowianki

dodano: 2021-11-15

W okresie od października do początku listopada uczniowie klas ósmych z naszej szkoły mieli możliwość zwiedzenia najstarszej szkoły w Polsce tzw. "Małachowianki". Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego w Płocku była dla ósmoklasistów ciekawym doświadczeniem. W rolę przewodników wcieli się: nauczyciel historii Pan Michał Kacprzak, nauczyciel muzyki Pan Sławomir Gałczyński oraz matematyk Pan Marek Żółtowski.
Młodzież z "osiemnastki" zwiedzała szkołę, wędrując jej pięknymi korytarzami. Spacerowała w zabytkowych murach najstarszej polskiej szkoły. Podziwiała porozwieszane na ścianach portrety wybitnych Małachowiaków – absolwentów szkoły, laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych oraz galerię, prezentującą kadrę pedagogiczną.
Uczniowie zaglądali także z zainteresowaniem do nowoczesnych i przestronnych sal lekcyjnych oraz odwiedzili szkolne muzeum. Obserwowali również wspaniałe zabytki, które kryją podziemia szkoły. Jednym z ciekawszych punktów wizyty było zwiedzanie auli z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego oraz wejście na szczyt gotyckiej wieży obserwacyjnej.
Wizyta w "Małachowiance" bardzo podobała się naszym ósmoklasistom. Byli oni zachwyceni urokliwą szkołą i jej tradycją. Na zakończenie powiedzieli, że jeszcze chętnie wrócą w mury tej placówki. Może jako jej uczniowie?