Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku im. Jana Zygmunta Jakubowskiego

Aktualności

Wycieczka do Kruszwicy i Biskupina

dodano: 2023-09-22

20 września 2023 roku uczniowie klasy 5b, 5d i 7b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjną szlakiem piastowskim.

Z samego rana, zwartą grupą, uczniowie "osiemnastki" wsiedli do autokaru  i wyruszyli w kierunku Kruszwicy.

Po przyjeździe do tego pięknego miasta, położonego nad malowniczym jeziorem Gopło, weszliśmy na Mysią Wieżę.

Przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o historii tego pięknego miejsca, poinformował nas, że tzw. "Mysia Wieża" to najcenniejszy zabytek Kruszwicy i symbol miasta. Dowiedzieliśmy się, że ta ceglana wieża ma 32 m wysokości i wraz z resztkami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Dzisiaj natomiast stanowi ona zjawiskowy punkt widokowy oraz wspomnienie legendy o królu Popielu, legendarnym władcy Polski, którego podobno zjadły myszy.

Po bardzo interesującym wykładzie z historii, ruszyliśmy w dalszą drogę do Żnina, skąd kolejką wąskotorową na trasie Żnin-Biskupin  przez piękną Wenecję, dotarliśmy do Biskupina. Miejscowość ta to jedno z najważniejszych stanowisk w historii polskiej archeologii. Znajduje się tu Muzeum Archeologiczne na wolnym powietrzu, które mieliśmy przyjemność zwiedzić. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy rekonstrukcje chat sprzed setek lat oraz słuchaliśmy opowieści o zwyczajach, żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracy i rzemiośle. Uczestniczyliśmy także w festynie archeologicznym "My Słowianie", poznając klimat dawnych czasów.

Po wielu wrażeniach, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów i z utęsknieniem czekamy na kolejną wyprawę edukacyjną.