sprzątanie świata 2019

dodano: 2019-09-29

Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania, której celem jest zbiorowe sprzątanie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Inicjatywa ta ma już trzydzieści lat i wywodzi się z Australii. W naszym kraju pierwszy raz przystąpiono do niej w 1994 roku i od tego momentu Polacy każdy trzeci weekend września traktują jako czas, który należy poświęcić naszej planecie. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: ,,Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Stan środowiska naturalnego nie pozostaje obojętny i naszym uczniom, dlatego Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku od wielu lat wspiera tę szczytną akcję. 19 i 20 września 2019 roku uczniowie klas: IV a, IV b, V a, V e i VII a wyposażeni w worki i rękawiczki przemierzali przylegające do szkoły tereny, by je oczyścić i uporządkować. Nasi młodzi ekolodzy spisali się naprawdę dzielnie, zebrali kilkadziesiąt worków przeróżnych odpadów.

,,Najwięcej było szklanych i plastikowych butelek, rozmaitych opakowań, puszek, kapsli i foliowych toreb” – wspomina Justyna z IV a, która wraz ze swoją klasą porządkowała Skarpę.

Majka, jej klasowa koleżanka, z przyjemnością wspomina czwartkową wyprawę:            ,,Spędziliśmy naprawdę miłe popołudnie, było wesoło i sympatycznie. Działaliśmy wspólnie i to nas cieszyło. Niestety, dotarła do nas też przykra prawda o stanie środowiska, bo wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, że śmieci może być tak wiele. Dobrze, że choć jakąś ich część udało się nam usunąć”.

Udział w ,,Sprzątaniu Świata” nie ograniczał się w naszej szkole jedynie do prac porządkowych. Wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadanki, w ramach których informowali uczniów o celowości i sposobach właściwego segregowania odpadów. ,,Dowiedzieliśmy się, że do niebieskich pojemników należy wrzucać papier, do żółtych – tworzywa sztuczne i metal, do zielonych – szkło, zaś do brązowych – biodegradowalne odpady z gospodarstw domowych” – wyjaśniła Madzia z klasy IV a.

Wzbogaceniem akcji było też wykonanie przez uczniów pięknych plakatów promujących ochronę środowiska i przypominających o cudownych darach natury. Prace te wyeksponowane zostały na szkolnym korytarzu, by każdego dnia przypominać nam, że jeżeli sprzątamy, to i zmieniamy.

Zespół redakcyjny Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku