Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku im. Jana Zygmunta Jakubowskiego

imprezy

piknikeu_15

dodano: 2015-06-08

opracowała: Iwona Jóźwicka

Piknik Europejski

8 maja tradycyjnie już ulicami starego miasta przeszła Parada Europejska, oczywiście nie zabrakło na niej naszej Osiemnastki. W tym roku nasza szkoła prezentowała Serbię, kraj 3,5 razy mniejszy od Polski. To młode państwo, które powstało w 2006 r. Główną religią jest prawosławie, najdłuższą rzeką jest Dunaj. Stolicą Serbii jest Belgrad, jedno z najstarszych miast Europy, którego główną atrakcją jest twierdza Kalemegdan. Kraj bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym-zobaczyć możemy tu cerkwie, łaźnie tureckie , muzułmańskie grobowce , wspaniałe fontanny, parki, pomniki. Państwo tradycyjnej muzyki dętej, którego instrumentem narodowym jest trąbka.

 

 

Serbia słynie nie tylko z pięknych górzystych krajobrazów, wypasanych owiec, ale także z tkanych ręcznie kilimów i właśnie taki kilim nasi uczniowie nieśli podczas parady. Dzieci trzymały też w ręku balony w trzech kolorach: białym, niebieskim i czerwonym, są to barwy flagi serbskiej. Karolina Ejman przygrywała na akordeonie przez całą naszą marszrutę. Na głowami uczniów powiewała serbska flaga. Przed kinem Przedwiośnie powitaliśmy wszystkich w języku serbskim :,,Witany Was serdecznie, życzymy uśmiechu. Były brawa i owacje.

 

W trakcie parady podeszła do nas Pani ambasador Serbii w Polsce-przedstawiła się , sfotografowała z nami i życzyła powodzenia. Ostania prezentacja miała miejsce przed ratuszem miasta.

 

Piknik Europejski to przedsięwzięcie wieloetapowe: gra miejska, jedno z najtrudniejszych zadań , gdzie na bardzo trudne i szczegółowe pytania odpowiadali uczniowie klasy szóstej przygotowani przez Iwonę Zielińską, to właśnie w/w parada, prezentacja wokalno-taneczna -"Prodji, Mile kroz nasz kraj" ,którą przygotowała Pani Małgorzata Tomaczak ?Banachowicz wspierana przez Annę Ciulińską i stoisko z tradycyjnymi potrawami serbskimi i ciekawostkami przygotowane przez panie: Katarzynę Czwartek, Katarzynę Pankiewicz i Joannę Koszela.

 

Wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom za udział w sobotniej paradzie bardzo dziękujemy. Pogoda i humor nam wszystkim dopisywał , wszyscy bawiliśmy się dobrze i czekamy na wyniki.