dodano: 2023-03-22

Koniec zimy i początek nowego życia w przyrodzie od wieków jest celebrowany w szczególny sposób. Jedną z tradycji jest topienie kukły, nazywanej Marzanną, według ludowych wierzeń, boginię zimy, śmierci i odrodzenia. To ona miała być odpowiedzialna za nastanie jesieni i zimy, dlatego jej śmierć zwiastowała zakończenie okresu chłodu i nastanie wiosny.

Uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcami postanowili mimo deszczu zabrać wykonaną wspólnie kukłę nad Wisłę i zachowując wszelkie środki ostrożności kultywować starą, polską tradycję. Wykonana z biodegradowalnych materiałów Marzanna została przez nauczyciela podpalona i przy asyście śpiewów i radości młodzieży wrzucona do wody. Upewniwszy się, że kukła spłonęła, z nadzieją w sercach na słońce i bezchmurne niebo, wróciliśmy do szkoły. Deszcz przestał padać.. :)