Niezapomniane przygody w Śródziemiu – tworzenie gier planszowych

dodano: 2024-03-21

Na ostatnich lekcjach języka polskiego uczniowie klas 6. wykorzystywali znajomość treści książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” do kreatywnego procesu tworzenia gier planszowych.

Wszystkie dzieci, podobnie jak Bilbo Baggins, poczuły w sercu zew przygody i dały się porwać fantazji, która przeniosła je do Śródziemia.

Cykl zajęć obejmował: projektowanie, wykonanie i testowanie gier.

Najpierw uczniowie przeszli przez tzw. „burzę mózgów” – „na gorąco” wymyślali plansze, które odzwierciedlałyby świat stworzony przez Tolkiena, kreowali postaci, zbierali pomysły na karty
z pytaniami i wyzwaniami związanymi z fabułą książki, określali zasady gry.

Potem przyszedł czas na realizację pomysłów. Trzeba było się spieszyć, ale i pomagać sobie wzajemnie, a czas nieubłaganie uciekał… Grupy zadaniowe dodawały elementy specjalne – figurki, magiczne kostki do gry, przeszkody i wyzwania – dzięki którym gra była jeszcze bardziej wciągająca.

Na ostatnich zajęciach wszyscy uczniowie testowali gry, a potem dokonywali oceny swojego zaangażowania w procesie ich powstawania. Emocje były ogromne!

Tworzenie gier to wspaniały sposób na rozwijanie kreatywności, współpracy i umiejętności językowych. Poza tym to zabawa z wykorzystaniem potencjału dziecięcej wyobraźni, która u uczniów klas 6. jest ogromna!!!