Szkoła Podstawowa nr 18 w Płocku im. Jana Zygmunta Jakubowskiego

Aktualności

Konkurs Ekocyrkularni

dodano: 2023-09-28

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 18 przystąpiła do II edycji międzyszkolnego konkursu „Ekocyrkularni”, którego celem jest promowanie i przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Działania, które podjęliśmy przystępując do akcji to: dokładniejsze segregowanie odpadów, robienie przemyślanych zakupów (w tym art. szkolnych), ograniczenie używania jednorazówek (w tym plastikowych opakowań),  ograniczenie zużycia wody i energii, zbiórka elektrośmieci, zwiększanie świadomości ekologicznej (pogadanki, oglądanie filmów edukacyjnych, gazetki na korytarzach szkolnych).

Zaangażowaliśmy w w/w działania uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Uczniowie podczas zajęć plastycznych i technicznych wykonywali kolorowe eko-przyborniki m.in. z rolek i pudełek tekturowych. Ponadto uczniowie przynosili do szkoły czyste kartki z niewykorzystanych zeszytów oraz niepotrzebne art. szkolne (linijki, kredki, ołówki, długopisy itd.) przez co „przedłużyliśmy życie” przyborom szkolnym, które chcemy maksymalnie wykorzystać.

Tworząc Eco-Boxy i stawiając je w każdej sali lekcyjnej mamy na uwadze ekologię, oszczędzanie i to, aby artykuły służyły uczniom na co dzień w szkole, np. gdy zapomną przyborów szkolnych czy zeszytu. Karki będzie można również wykorzystać do sprawdzianów lub kartkówek.

Realizacja projektu ma duże wartości edukacyjne zarówno dla społeczności SP nr 18. Uczniowie uświadomili sobie, jaki wpływ ma środowisko na życie człowieka i, że każdy z nas może działać w trosce o wspólny dom, jakim jest nasza planeta.

Do konkursu zgłoszone zostało działanie: Wykonanie i zapełnienie ECO-BOX-ów używanymi art. szkolnymi. Akcja trwała w terminie: 4-29.09.2023

Akcja będzie odbywać się co roku w okresie 1-30 września.