dziady_7c

dodano: 2017-11-12

Opracowała: Anna Przybylska

"Dziady" w klasie 7c

Dnia 10 listopada pośród dźwięków muzyki Chopina uczestniczyliśmy w Mickiewiczowskim obrzędzie "Dziadów", przybliżonym nam przez nauczycieli Annę Warczachowską i Annę Przybylską. Chórem we wspólnym odczytaniu utworu została cała klasa. W mrocznych warunkach poranka, wśród świec, wyjątkowo brzmiały więc słowa "...ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? co to będzie?.." Uczniowie poznali klimatyczną atmosferę, w której obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości, kiedy potrawami, napojem i śpiewami lud przynosił ulgę duszom czyśćcowym.

" (...) Aniołku, duszeczko!

Czego chciałeś, macie obie.

To ziarneczko, to ziarneczko,

Teraz z Bogiem idźcie sobie.

A kto prośby nie posłucha,

W imię Ojca, Syna, Ducha.

Widzicie Pański krzyż?

Zostawcież nas w pokoju!