autyzm_17

dodano: 2017-04-19

Opracowała: Iwona Jóźwicka

Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Podstawowym założeniem podejmowanych inicjatyw w tym dniu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zaspokajanie szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie im rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych (przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z okazji inauguracji Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu). Osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności-Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na dyskryminację i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

W ostatni piątek marca w Szkole Podstawowej nr 18 uczniowie wraz z nauczycielami obchodzili uroczyście Dzień Wiedzy o Autyzmie.  Sale lekcyjne i korytarze szkolne zostały pięknie udekorowane niebieskimi kolorami. Naszą solidarność wyrażaliśmy ubierając tego dnia niebieskie stroje. W trakcie specjalnie na tą okazję przygotowanych zajęć dzieci wzbogaciły swą wiedzę na temat autyzmu, oglądały prezentacje, czytały wypowiedzi osób, które spotkały się z problemem, a także uczestniczyły w grupowych zajęciach plastycznych i zabawach integrujących uczniów.

Na korytarzach wywieszone zostały plakaty wykonane przez uczniów, z okazji Dnia Autyzmu. Dzieci przedstawiały otaczający je świat i wyrażały swe emocje używając wszystkich odcieni koloru niebieskiego. Tego szczególnego dnia uśmiech gościł na twarzach naszych uczniów, zjednoczonych wspólnym działaniem pod hasłami:

? Wspólnie się bawimy, uczymy, gramy?

? Człowiek jest częścią społeczeństwa, autyzm jest częścią człowieka?

? Razem dla autyzmu?

? Dziecko z autyzmem pomocy potrzebuje, każdy z nas plakaty maluje?

? Nie bądź zielony w kwestii autyzmu - bądź niebieski?.