160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

dodano: 2023-02-08

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym powstaniem przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Uczestniczyło w nim około 200 tysięcy osób. Pomimo klęski oraz nasilonej rusyfikacji i germanizacji  Polacy nie zrezygnowali z dążeń do odzyskania niepodległości. Nie udało się zaborcom zdławić ducha narodu.

W 2023 r. obchodzimy 160 rocznicę wybuchu wspomnianego powstania nasza szkoła  włączyła się w rocznicowe obchody. Podjęliśmy szereg działań, by oddać hołd powstańcom styczniowym.

Członkowie szkolnego koła historycznego udali się na cmentarz przy Alei  Floriana  Kobylińskiego i zapalili światełka pamięci na zbiorowej mogile  powstańców oraz  mogile sanitariuszki - Marii Krzyżanowskiej.

25-osobowa grupa uczniów klasy II- VIII pod opieką p. B. Borkowskiej i p. M. Cieślak wzięła udział w Rajdzie Zima ,,Szlakiem Powstania Styczniowego”. Nasi uczniowie zajęli I miejsce.

Został zorganizowany szkolny konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym dla klas IV- VIII, a także przygotowano prace plastyczne i prezentacje multimedialne na temat działań powstańczych i o Zygmuncie Padlewskim, którego oddział działał w rejonie Płocka.