157rocznica postania styczniowego

dodano: 2020-01-29

Boś ty nie przyszedł jako klątwa nieba
Ani nie spadłeś jak grom niespodzianie,
Lecz jak duchowa narodu potrzeba
W krwawej wypadków wypłynąłeś pianie
– Aby ostatnim orężnym protestem
Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!

157 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Tak o narodowym zrywie niepodległościowym pisał niegdyś Adam Asnyk. Pamięć powstańców styczniowych uczcili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku. W 157. rocznicę wybuchu powstania udaliśmy się na groby bohaterów, by symbolicznym blaskiem świecy przywołać w pamięci ich odwagę, wiarę i poświęcenie. Redakcja miesięcznika szkolnego ,,Osiemnastka” oraz uczniowie klas VI b i VIII b złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogiłach obrońców płockiej ziemi: Aleksandry Krzyżanowskiej, Waleriana Jędrzejewskiego, Bronisława Brzozowskiego, Narcyza Cesarskiego, Tytusa Chmielewskiego, Stanisława Dobrosielskiego, Kazimierza Osłowskiego, Maurycego Szymańskiego, Tomasza Wasilewskiego, Karoliny z Gintowtów Macieszyny oraz przy mogile zbiorowej powstańców styczniowych z 1863 roku.