Strona główna

Oliwia Olszewska, uczennica klasy VIII a

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     Dnia 11 listopada 2019 roku w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one o godzinie 9.15 na Placu Obrońców Warszawy, gdzie zebrali się wszyscy uczestnicy, poczty sztandarowe i pododdziały. Następnie złożono kwiaty pod pomnikami - Marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego oraz Obrońców Płocka.

     Po zakończeniu tej części przeniesiono się do bazyliki, w której odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Następnie wszyscy udali się na Plac Narutowicza, gdzie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi na maszt, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, wystąpienie Pana Prezydenta oraz złożenie kwiatów przez delegacje . W tle rozbrzmiewały wystrzały na wiwat, można też było obserwować defiladę pododdziałów.

     Około południa Pan Andrzej Nowakowski powitał wszystkich obecnych na Starym Rynku. Zaraz po tym odbył się pokaz wyszkolenia sportowo - obronnego I LO PUL w Płocku oraz koncert patriotycznych pieśni polskich. Tradycyjnym już elementem spotkania była degustacja sztandarowej polskiej potrawy - rosołu z gęsiny, który przygotowali płocczanie, a częstował sam Pan Prezydent. Później przygotowano akcję ,,Marcelinki", której celem było zebranie pieniędzy na rzecz ciężko chorych dzieci. Słodkie ciasteczka zostały przygotowane przez młodzież SP nr 24 w Płocku. Wieczorem odbył się natomiast koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej.  

     W obchodach Święta Niepodległości aktywnie uczestniczyła również redakcja ,,Osiemnastki", miesięcznika redagowanego przez młodzież SP nr 18 w Płocku. Plonem pracy młodych dziennikarzy są zdjęcia, nagrania oraz rozmowa, którą przeprowadzili z Panem Andrzejem Nowakowskim, Prezydentem Miasta Płocka, gospodarzem uroczystości.

Oto ona:

Dzień dobry, nazywam się Oliwia Olszewska, jestem redaktor naczelną szkolnej gazetki ,,Osiemnastka". Panie Prezydencie, czy zechciałby Pan chwilę z nami porozmawiać?

Dzień dobry! Oczywiście, z miłą chęcią.

Dzień Niepodległości ma szczególny charakter w kalendarzu świąt Polski, bowiem 101 lat temu, po 123 latach zaborów, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Rocznicę tego wydarzenia uroczyście obchodzimy każdego roku. W szkołach odbywają się akademie, w telewizji emitowane są filmy i programy o treści patriotycznej, a na rynkach miast organizuje się uroczystości upamiętniające to wyjątkowe wydarzenie.

       Panie Prezydencie, jesteśmy młodą redakcją, mamy dopiero dwa miesiące, ale nie brakuje nam ciekawości świata i chcemy pisać o zmianach w nim zachodzących. Dziś przybyliśmy tu, by w sercu naszego miasta wyrazić swe patriotyczne uczucia i wspólnie z mieszkańcami Płocka uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Jest Pan gospodarzem tego miasta, jak zatem określiłby Pan cel dzisiejszej uroczystości?

Przede wszystkim ważne jest to, że możemy spotkać się razem jako mieszkańcy i wspólnie oddać hołd wszystkim, którzy zginęli, walcząc o niepodległość naszego kraju. Wspólnie cieszyć się wolnością.

            Panie Prezydencie, czy oprócz uroczystości, które możemy zobaczyć na Starym Rynku, Miasto przygotowało coś jeszcze?

            Oczywiście, że tak. Świętujemy niepodległość na sportowo, organizując biegi, i kulturalnie. Wieczorem odbędzie się koncert. Świętujemy wspólnie na Starym Rynku, między innymi częstując się rosołem z gęsiny i śpiewając pieśni patriotyczne.

            Właściwie co roku, 11 listopada, mieszkańcy naszego miasta tłumnie przybywają na Stary Rynek, a jak jest na co dzień? Czy Pana zdaniem współczesny Polak to patriota?

            Myślę, że tak i patriotyzm ten powinno się budować już od najmłodszych lat. Czynić to poprzez, np. szerzenie idei harcerskich, przywiązania do ojczyzny, utożsamiając się z tym, co polskie, poczynając od narodowych barw, kończąc na – np. przygotowywaniu narodowych potraw.

            We wrześniu byliśmy z naszą klasą na wycieczce w Gdańsku, odwiedziliśmy też Westerplatte i poznaliśmy historię tamtych dni. To wspaniale, że nie musimy dziś walczyć i ginąc na froncie. Czujemy się patriotami i chcielibyśmy ten patriotyzm wyrażać. Jak, Pana zdaniem, młody Polak, nastolatek może to czynić?

            Przede wszystkim najpierw się ucząc, a później pracując dla dobra ojczyzny, kochając ją tak na co dzień, dbając o czystość środowiska wokół siebie.

            Panie Prezydencie, nasze miasto przez ostatnie lata bardzo się zmieniło. Mamy obwodnicę, wiadukt, piękną promenadę nad Wisłą, kilometry ścieżek rowerowych i rowery, co jest dla nas, młodych ludzi, nie lada atrakcją. Czego życzyłby Pan naszym mieszkańcom i naszemu miastu na kolejne lata? Jakich zmian możemy się spodziewać?

            Bardzo wielu. Przede wszystkim chciałbym, żebyśmy mogli się dalej rozwijać, aby młodzi ludzie mieli szansę rozwoju w Płocku, uczenia się nie tylko na poziomie średnim, ale także szkół wyższych, jak i znalezienia dobrze płatnej pracy. Wkrótce powstaną stadion, sala koncertowa i będziemy mogli dalej rozwijać nasze miasto.

            A teraz ostatnie pytanie. Co Pan, Panie Prezydencie, czuje podczas dzisiejszej uroczystości, kiedy grany jest hymn, a na wietrze powiewa biało - czerwona flaga?

            Przede wszystkim radość, że możemy wspólnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dumę i szczęście. Niech tak będzie co roku.

            Dziękujemy Panu za miłą rozmowę i poświęcony nam czas. Na pamiątkę tego spotkania mamy zaszczyt wręczyć Panu dwa numery naszego szkolnego miesięcznika ,,Osiemnastka".                                                      

            Serdecznie Wam dziękuję, że tu przyszliście, by świętować tę wyjątkową rocznicę. Dziękuję też za pamięć i gazetki. Obiecuję, że przeczytam. Życzę Wam wytrwałości i dalszych sukcesów.

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews